
MASK med utbytbara filter +...
MoD S2 är en ansiktsmask som har utformats för personligt bruk, för att erbjuda maximal komfort och skydd. Masken är CE-certifierad och den produceras med stöd av en medicinsk produktdesigner för att säkerställa att högsta säkerhetsstandarder uppnås.
Masken har utbytbara filter som har en partikelfiltreringseffektivitet> 99,96%. Filtren är gjorda av 5-skiktiga icke-vävda material.
MoDs S2 är designad i Amsterdam och är tillverkad av biokompatibelt silikon av medicinsk kvalitet, vilket säkerställer en bekväm och säker passform och du kan sterilisera den hemma. Masken är svart. (Obs! Finns som egen produkt i grönt, ljusrosa och ljusblått)
Laboratorietestade FFP3 – N99-filter
Partikelfiltreringseffektivitet> 99,96%.
FDA-godkänt silikon med säker passform och justerbar ventil
Skydd mot: bakterier, föroreningar, smuts, virus
CE-certifierad enligt En14683: 2019 Stanards
Innehåller 10 x filter
Filter som ska bytas dagligen eller omedelbart efter att ha kommit i kontakt med någon bär på Covidviruset. Släng filtren i en sluten behålare, var noga med handhyggienen. Långlivad produkt, vilket gör den miljövänligare i det långa loppet. Över 10 000 kunder världen över använder nu S2.
Filter uppnår 99,96% filtrering av alla partiklar större än 6 mikron.
Masken används på egen risk och vi kan inte garantera att det hjälper mot någon typ av infektion till exempel. Masken är inte medicinsk utrustning eller personlig skyddsutrustning (PPE). Du kan även läsa folkhälsomyndigheternas nuvarande rekommendationer för munskydd. Du kan söka ditt lands specifika rekommendation från din folkhälsomyndighet.